poniedziałek, 7 maja 2012

Czyja Ameryka?

zdjęcie ze strony www.wikipedia.pl



    Historycy odkrywają nowe fakty na temat pierwszych Europejczyków, którzy dotarli do Ameryki. Tym razem znaleziono dokument, który może stanowić dowód na to, że to nie Krzysztof Kolumb dopłynął do Nowego Świata jako pierwszy, lecz dokonał tego inny Włoch. 

    Podczas badań prowadzonych dla Dana Browna, znanego amerykańskiego pisarza, historyk Guidi Bruscoli odnalazł dokumenty, zgodnie z którymi, pierwszym odkrywcą Ameryki w czasach wielkich odkryć geograficznych był nie Kolumb, lecz włoski podróżnik, Giovanni Caboto. 
Dokumenty znajdowały się w prywatnych archiwach innej historyczki, Alwyn Ruddock. Były to m.in. zapiski, zgodnie z którymi, bankierzy postanowili sfinansować wyprawę Giovanniego Cabota, której celem był nowy ląd. Jak wiadomo Kolumb swoją pierwszą eskapadę odbył w 1492 roku. Dotarł jednak wtedy jedynie do wysp na Morzu Karaibskim, a do właściwego lądu dopłynął dopiero w 1498 roku.
   Znaleziono również listy, z których wynika, że Cabotowi udało się dotrzeć na kontynent Ameryki już w 1496 roku (czyli na 2 lata przed Kolumbem, który w tym czasie dalej badał Karaiby), a co więcej, najprawdopodobniej dokonał tego ktoś jeszcze wcześniej. Świadczyć ma o tym zapis: „il nuovo paese” (oznaczający „nowy ląd”), w którym największe znaczenie ma wyraz „il” używany do określenia rzeczownika dobrze znanego. Zdaniem historyków jest to dowód na to, że Caboto doskonale zdawał sobie sprawę z tego, gdzie znajdują się nowe ziemie, a mógł to wiedzieć tylko z relacji innych podróżników, bądź ze swoich własnych doświadczeń. Możliwe, że to właśnie dzięki temu argumentowi udało mu się pozyskać finansowanie kolejnej wyprawy. 
    Alwyn Ruddock zapewne posiadała w swoich archiwach o wiele więcej dokumentów związanych z wyprawami Cabota, którymi zajmowała się przez lata. Teraz jednak są one nie do odzyskania, ponieważ historyczka zmarła w 2005 roku, a większość niepublikowanych zapisków dotyczących Włocha, zgodnie z jej ostatnią wolą, została zniszczona. 
     Dr Evan Jones z University of Bristol bada pozostawione przez Ruddock dokumenty oraz jej wcześniejsze publikacje naukowe. Jego zdaniem historyczka ta odkryła m.in. dokumenty świadczące o tym, że jacyś włoscy kupcy już w 1470 roku dotarli do Ameryki. 
   Już przed tym odkryciem przypuszczano, że to nie Kolumb jako pierwszy dopłynął do Ameryki. Gavin Menzies, autor książki pt. "1421. Rok, w którym Chińczycy odkryli Amerykę i opłynęli świat", twierdzi, że już na 70 lat przed Kolumbem azjatycka flota dotarła do Nowego Świata. Świadczyć ma o tym starożytna mapa znaleziona przez przypadek w jednym z tajwańskich sklepów w latach 70. XX wieku. Do dzisiaj jednak wielu historyków wkłada teorię Menzisa między bajki. 
    Istnieje również druga hipoteza, według której Kolumba uprzedzili wikingowie. Zgodnie z podaniami jednym z tych Skandynawów był Leif Eriksson, znany również jako Leif Szczęśliwy. To ponoć on był pierwszym wikingiem w Ameryce, do której dopłynął około 1000 roku, zaraz po odkryciu Grenlandii. 
    Najnowsze badania (z początków 2012 roku) wykazały natomiast, że na kilka milionów lat przed wikingami do Nowego Świata dotarli ludzie z epoki kamienia, którzy zamieszkiwali tereny dzisiejszej Europy. 
    Na wschodnim wybrzeżu Ameryki odkryto narzędzia, których wykonanie świadczy o ich pochodzeniu ze Starego Kontynentu. Zdaniem naukowców północną część Atlantyku w przeszłości pokrywał sezonowo lodowiec, po którym mogli wędrować ówcześni „Europejczycy”. Tym sposobem ludzie jeszcze z epoki kamienia dotarli do Ameryki. Co ciekawe, pojawili się tam jeszcze przed Indianami, których uważa się za rdzennych mieszkańców tych terenów. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz