środa, 23 maja 2012

Wynalazca pilota nie żyje!


                                       zdjęcie ze strony www.wirtualnapolska.pl


     W wieku 96 lat, w szpitalu w IIIinois w USA zmarł Eugene Polley – amerykański inżynier i wynalazca. O tej smutnej wiadomości we wtorek poinformował we wtorek rzecznik firmy Zenith Electronics, której pracownikiem był Polley.
     W roku 1955 zaprezentował całemu światu bezprzewodowy pilot do telewizora, który okazał się ogromnym hitem urządzenie to nazwano „Flash-Matic”, to dzięki niemu można było zmieniać kanały bez potrzeby podnoszenia się z  fotela.
Zanim Polley wynalazł bezprzewodowy pilot do telewizora już od dwudziestu lat pracował w Zenith Electronics. Już wtedy urządzenie, które pozwalało zmieniać kanały bez potrzeby podchodzenia do telewizora było znane. Część telewizorów była wyposażona w piloty osadzone na kablu. Nie było to jednak zbyt wygodne i komfortowe. Zabawnie nazywano gruby przewód pilota „pępowiną”, podkreślając w ten sposób ograniczenia.
   W 1955 roku Polley skonstruował urządzenie, dzięki któremu przy pomocy niewielkiej lampki wysyłano informacje do odbiornika umiejscowionego przy telewizorze. I właśnie w ten sposób powstał „Flash-Matic”- pierwszy bezprzewodowy pilot na świecie. Użytkownicy twierdzili, że urządzenie było bardzo czułe i czasem dość dużą trudnością było wcelowanie światełkiem w odbiornik, ale mimo kłopotów latareczka Polleya stała się ogromnym hitem.
   Początkowo pilot bez kabla był dobrem wręcz luksusowym tylko nieliczni mogli sobie pozwolić na taką przyjemność. Dlaczego? Bo jego koszt był porównywalny ze średnią pensją, ale z czasem stał się standardowym wyposażeniem.
    Znawcy twierdzą, że wynalazek Polleya w pewnym stopniu miał wpływ i zrewolucjonizował funkcjonowanie samej telewizji, która dzięki jego wynalazkowi miała teraz nową widownię, gotową szybko zmienić kanał, jeśli oglądany był nie dość interesujący.
  Czy umiemy sobie wyobrazić życie bez pilota, to dość wątpliwe. Raczej nikt z nas nawet nie dopuszcza do siebie myśli, że musiałby się podnieść z ulubionego fotela po to by zmienić kanał. Ile razy bezmyślnie przełączamy kanały nawet nie zastanawiając się nad ich treścią. Ale gdyby nie wynalazek amerykańskiego inżyniera nasze życie nie byłoby tak łatwe. Śmiało można stwierdzić zrewolucjonizowało nie tylko świat zaawansowanych technologii, ale też w dużym stopniu zmieniło kulturę masową i charakter telewizji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz