niedziela, 13 maja 2012

Maturalny skandal

                                               zdjęcie ze strony www.wykop.pl


    " Pomocy mam 15 min. Szybkooooo! Wskaż liczbę która spełnia równanie |3x + 1 | = 4x" - prośba o rozwiązanie m.in. takiego zadania pojawiła się we wtorek na jednym z for internetowych tuż po rozpoczęciu egzaminu maturalnego z matematyki. Pytania maturalne pojawiające się w internecie to nie tylko zmartwienie Centralnej Komisji Edukacyjnej. Sprawa trafiła już do prokuratury!
    Po raz kolejny treść zadań maturalnych pojawiła się na forum internetowym podczas trwania egzaminu. Tym razem były to prośby w rozwiązaniu zadań z matematyki. Każdy post poświęcony był na jedno zadanie. Pierwszy pojawił się niespełna 20 minut po rozpoczęciu egzaminu. Centralna Komisja Edukacyjna zgłosiła sprawę do prokuratury, która sprawdza czy doszło do naruszenia poufności materiału egzaminacyjnego. Po wykonaniu dokładnej analizy stron internetowych, prokuratura przesłucha przedstawicieli CKE, a jeśli doszło do przestępstwa - podejmie decyzję o wszczęciu śledztwa.
   Sprawa ściągania na maturze ujrzała światło dzienne tylko dzięki szybkiej reakcji zaniepokojonych internautów. Oburzeni użytkownicy portalu Onet zgłosili sprawę do CKE. Po wielu krytycznych komentarzach oraz nagłośnieniu sprawy, domniemany nieuczciwy maturzysta usunął swoje konto, w celu zatarcia śladów.
   W czwartek Małgorzata Gawarecka z  Prokuratury Rejonowej Warszawa Śródmieście-Północ w rozmowie z Kontaktem 24 przyznała: „Dzisiaj wpłynęło do nas zawiadomienie z Centralnej Komisji Egzaminacyjnej o możliwości popełnienia przestępstwa. Chodzi o potencjalne naruszenia poufności materiału egzaminacyjnego na egzaminie maturalnym w dniu 8 maja”. Jak dodała, "trwają czynności sprawdzające". W piątek Małgorzata Gawarecka poinformowała, że w związku z wyjaśnieniem sprawy prokurator zleci policji przesłuchanie przedstawiciela Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Nie zapadła jeszcze decyzja o wszczęciu śledztwa.
   O szczegółach postępowania mówił także w piątek Dariusz Ślepokura, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie: "Prokurator dokona oględzin stron, które wskazał zawiadamiający, czyli Centralna Komisja Egzaminacyjna. Jeżeli stwierdzi, że doszło do przestępstwa, może podjąć decyzję o wszczęciu śledztwa" - wyjaśnił rzecznik.
   Pierwszy post z prośbą o pomoc w zadaniu pojawił się w Internecie o godzinie 9:22. Ostatni o godzinie 10:34. Łącznie użytkownik umieścił 12 postów, na które w większości otrzymał odpowiedzi w postaci gotowych rozwiązań. Uczniowie, w szczególności tegoroczni maturzyści nie kryją oburzenia: "Czuję się wykiwana", "to jawne oszustwo - przecież jest kategoryczny zakaz wnoszenia telefonów", "ja inwestowałem w wiedzę, a ten cwaniak w smartfona z internetem".
   Wiadomość o możliwym oszustwie dotarła do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. "Przyjrzeliśmy się tej sytuacji. Wygląda na to, że ktoś, najprawdopodobniej uczeń (nie chcę przesądzać) udostępnił materiał w trakcie trwania egzaminu" - mówiła w czwartek, w rozmowie z redakcją Kontaktu 24 Mariola Konopka, rzeczniczka CKE. "Osobie, która udostępniła materiał, grozi unieważnienie egzaminu" - poinformowała rzeczniczka. "Należy podkreślić, że sytuacja ta nie rodzi żadnych konsekwencji dla pozostałych uczniów, którzy pisali egzamin" - dodała.
   Ściąganie na egzaminach maturalnych staje się coraz bardziej popularne wśród uczniów. W Internecie można znaleźć wiele rad dotyczących sposobów obchodzenia "systemu maturalnego". W okresie maja aż roi się od ogłoszeń oferujących elektroniczny sprzęt, umożliwiający dyskretną komunikację przez słuchawki. Takich ogłoszeń są w sieci dziesiątki, wystarczy dobrze poszukać. Niestety komisje egzaminacyjne nie posiadają aż tylu możliwości kontrolowania maturzystów. Nauczycielom nie wolno rewidować uczniów, mogą jedynie reagować na ich dziwne zachowanie. Biorą pod uwagę ewentualne wyskoki podopiecznych, jednak liczą na ich zdrowy rozsądek. Rozsądek, którego jak widać po ostatnich wydarzeniach coraz mniej. Może już pora na zmiany w systemie maturalnym. Pora na wypełnienie luk, które oferują możliwości bycia nieuczciwym. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz